Czym jest fotografia aeronautyczna?

16 stycznia 2014 6 przez admin

Aerofotografia (fotografia powietrzna, zdjęcia lotnicze) jest to – dyscyplina wykorzystywania fotografii, polegająca na uzyskiwaniu zdjęć z  lotu ptaka: balonów, aeroplanów, śmigłowców, sztucznych księżyców, spadochronów, latawców (fotografia latawcowa) i modeli komputerowo kierowanych.

Fotografia aeronautyczna polega w szczególności na wykonywaniu zdjęć nawierzchni ziemi z sporych wysokości. Aparat fotograficzny może być trzymany w dłoni lub zamontowany na właściwiej bazie, a obsługiwany jest ręcznie lub zdalnie przez fotografa.

Aerofotografia nie powinna być mylona z fotką Air-to-Air – gdy to zdjęcia robione są na dużych wysokościach, ale celom aeronautycznym, a nie naziemnym, jak to ma miejsce w tradycyjnej fotografii lotniczej. Fotografia i film powietrzny przede wszelkim odnalazły okazałe wykorzystanie w prototypach handlowych. Tego typu półprodukty stosuje się przeważnie w badaniach uczonych i reklamie. Możność używania różnych elementów optoelektronicznych – od normalnych aparatów i kamer po specjalnie zaplanowane głowice poszerza wykorzystanie na kolejne pola eksploatacji: ochrona, transport, poszukiwania złóż ropy, gazu czy poparcie misji poszukiwawczych.