Fotografia ma swoją historię

Fotografia ma swoją historię

3 sierpnia 2014 3 przez admin

Fotografia nie pojawiła się dzisiaj, lecz ma swoją historię. Jeden z jej rodzajów, czyli fotografia 3D jest znana od wielu lat, a o tym wiedzą nieliczni. Warto przeczytać ten tekst, aby zyskać sporo informacji o fotografii threedimensional, czyli fotografii trójwymiarowej, nowoczesnej i popularnej.

Wydawałoby się, że fotografia 3D, czyli trójwymiarowa jest nowinką, a tymczasem ma ona aż 150-letnią historię. Taka fotografia ujmuje rzeczywistość tak, że stwarza złudzenie bycia w jej wnętrzu. W 1838 roku Charlest Wheatstone udowodnił, że ludzie widzą trójwymiarowo, gdy ich mózgi połączą w jedną całość dwa obrazy. Każde oko widzi fragment rzeczywistości, ale nałożenie obrazów pozwala zobaczyć pewną głębię. Wheatstone wynalazł stereoskop, pewien przyrząd, który pozwolił tworzyć obrazy trójwymiarowe. Spopularyzował ten przyrząd i położył podwaliny pod taką właśnie fotografię. W 1900 roku na rynek wprowadzono aparat Kodak Brownie, który znakomicie spopularyzował łatwe fotografowanie, tym samym ujmując temu procesowi tajemniczości oraz wyjątkowości. Później fotografia 3D straciła na popularności, aby przeżyć swój renesans w drugiej połowie lat osiemdziesiątych XX wieku. Ostatnimi czasy 3D przeżywa odnowienie popularności. Modne stają się filmy IMAX, publikacje multimedialne także. Firmy 3D oglądane w odpowiednich okularach są hitem ostatnich lat. Coraz więcej kin posiada takie filmy we własnej ofercie – bilety na nie są droższe, ale nie odstrasza to miłośników filmów 3D. Aparaty cyfrowe 3D pozwalają każdej osobie, nawet laikowi na tworzenie takich właśnie fotografii.

Nowinką obecnie jest fotografia obrotowa pozwalająca oglądać dany obiekt pod różnymi kątami. Jest ona często zamawiana w profesjonalnych studiach fotograficznych. Wiele firm proponuje oglądanie zdjęć cyfrowych w znakomitej jakości, z wykorzystaniem okularów migawkowych, które umożliwiają pełne zanurzenie się w trójwymiarze. Można poczuć się tak, jak w kinie. Innym sposobem jest oglądanie fotografii przez okulary polaryzacyjne. Fotografie 3D można wykonywać jednym aparatem lub dwoma aparatami. Na rynku dostępne są także specjalne aparaty 3D.

Istnieje też tak zwany beamsplitter, czyli wykorzystanie luster oraz różnych nakładek, które pozwalają na pracę z jednym aparatem lub z dwoma aparatami. W ten sposób również tworzy się znakomite, wysokiej jakości zdjęcia w technologii 3D.

Fotografia 3D oraz filmy 3D podbijają świat i trudno się temu dziwić. Każdy lubi czasem znaleźć się w wirtualnej rzeczywistości i poczuć się jak jej uczestnik, a nie świadek oglądanego filmu czy obrazu. 3D doskonale umożliwia takie zanurzenie się w nierealnym, trójwymiarowym świecie.

Podsumowując, dopóki nie pojawi się inna, nowsza technologia, to obrazy i filmy 3D nadal będą podbijały rynek i przyciągały klientów do kin oraz zakładów fotograficznych oferujących taki rodzaj fotografii. Specjalne okulary warto zakupić, ponieważ pozwolą one oglądać takie fotki. A gdy pojawi się nowinka to fotografie 3D zostaną zepchnięte na margines, lecz nie znikną z historii fotografii. Zostaną w niej na zawsze, ponieważ nie można mówić o historii zdjęć bez stosowania fotografii 3D. Jest to absolutnie niemożliwe i nierealne. Fotografia 3D będzie zawsze w podręcznikach dla profesjonalistów.